Aktualności

Już za nami Konferencja dla EkoAnimatorów II etapu projektu!

W dniach 17-18 września w Grębiszewie odbyła się Konferencja dla EkoAnimatorów II etapu projektu "Bioróżnorodność to także MY". Gościliśmy 40 seniorów z 20 UTW z całej Polski oraz ponad 60 gości.

 

 

Pierwszego dnia Konferencji wprowadzenie do projektu przedstawiła wiceprezes Fundacji - Ewelina Skoczeń. Dr Anna Batorczak z UW w swoim wykładzie zapoznała słuchaczy „Jak szukać informacji o różnorodności biologicznej”. Następnie w dwóch grupach warsztatowych seniorzy kreatywnie pracowali nad zagadnieniem „Różnorodności biologicznej w naszym życiu”. W formie plastycznej przedstawiali różne obszary bioróżnorodności np. w mieście, na wsi, medycynie, pożywieniu, podkreślając jej znaczenie i zidentyfikowane szanse i zagrożenia.  

              

2 dzień Konferencji rozpoczął wyjątkowo ciekawy wykład audytoryjny prof. Piotra Skubały z Uniwersytetu Śląskiego pod tytułem „Bioróżnorodność największym i najmniej docenianym skarbem ludzkości”. Pan Profesor udowodnił zebranym (także praktycznie) jak ważne jest racjonalne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naszej planety i jak wielki i niewykorzystany potencjał kryje się w otaczającej nas przyrodzie.

           

 Praktyczne poznanie bogactwa bioróżnorodności możliwe było podczas pobytu słuchaczy w Centrum Edukacyjno – Muzealnym „Baza Torfy” Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Dwugodzinny spacer ścieżkami rezerwatu prowadzony był przez doświadczonych przyrodników wskazujących bogactwo flory i fauny dzikiego lasu. Przewodnicy nie tylko uczyli jak obserwować przyrodę, ale też ciekawie opowiadali o swoich przygodach lub ciekawostkach związanych z naturą. Na terenie ośrodka Ekoanimatorzy i goście zwiedzali mini muzeum przyrodniczo-etnograficzne z bardzo ciekawą wystawą naturalistyczną pokazującą zwierzęta leśne.

        

Całość zakończyła się piknikiem i biesiadą, która przy ognisku i dźwiękach muzyki pozwoliła odpocząć po trudach nauki i zwiedzania. Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu!

              

Zdjęcia z Konferencji zamieściliśmy w Galerii. Część z nich zawdzięczamy Pani Bożenie Sałacińskiej - bardzo dziekujemy!

 

Relacje z Konferencji:

http://glosseniora.pl/news/2015/09/bioroznorodnosc-to-my
http://seniorzybydgoszcz.pl/bioroznorodnosc-to-takze-my
- http://kutw.pl/o-bioroznorodnosci-w-grebiszewie
- www.bydgoszcz.pl - zakładka strefa seniora

i na profilach FB -    Seniorzy Bydgoszcz
                              Seniorzy Fordon
                              Seniorzy Kujaw i Pomorza
                              Kazimierzowski UTW
                              Infofordon

 

                     

Pozostałe projekty Zielonej Wiedzy