Aktualności

Konferencja dla EkoAnimatorów już za nami. Zdjęcia!

 

W drugiej połowie września (18-19.09) przedstawiciele 30 Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski oraz goście wzięli udział w dwudniowej Konferencji dla EkoAnimatorów na temat ochrony różnorodności biologicznej, zorganizowanej w ramach projektu „Bioróżnorodność to także MY”.

 

 

 

 

Przez dwa słoneczne dni w podwarszawskim Grębiszewie seniorzy uczestniczyli w inspirujących zajęciach prowadzonych przez ekspertów z Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem Uniwersytetu Warszawskiego. Słuchali prelekcji i wykładów o konieczności chronienia różnorodności biologicznej dla utrzymania dobrostanu ludzkości, na warsztatach sami tworzyli prace pokazujące wartość usług ekosystemów a na zajęciach plenerowych badali bogactwo życia drzew. Ważnym punktem programu była wizyta w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie, po których ekspozycjach i leśnych ścieżkach edukacyjnych oprowadzali seniorów edukatorzy z Nadleśnictwa Celestynów.

 

 

 

O bioróżnorodności opowiadała seniorom między innymi dr Anna Kalinowska, Dyrektor Centrum: „Różnorodność obejmuje CAŁOŚĆ  życia  i  bogactwo jego procesówW  wyniku  niszczenia  i zajmowania różnych środowisk przez miasta, drogi  i przemysł  znikają  miejsca życia gatunków, kurczy się przestrzeń dla przyrody. Zachłanność człowieka doprowadza do wycinania lasów i zagłady setki gatunków  ryb, ptaków  i ssaków”

 

Konferencja rozpoczyna realizacje projektu „Bioróżnorodność to także MY”, w ramach którego przez cały 2015 rok na Uniwersytetach biorących udział w projekcie będą odbywać się wykłady i akcje edukacyjne dla słuchaczy i dzieci. Pozostałe Uniwersytety będą mogły korzystać z doświadczeń i materiałów projektu, które udostępniane będą na portalu bioroznorodnosc.pl.

Projekt o różnorodności biologicznej to jeden z wielu projektów programu edukacji ekologicznej dla seniorów, który pod nazwą „Zielona Wiedza dla UTW” jest realizowany przez Fundację „Ziemia i Ludzie”

Osoby dorosłe także potrzebują edukacji ekologicznej a seniorzy dodatkowo mogą przekazać zarówno nowo nabytą wiedzę jak i swoje unikalne doświadczenie życiowe wnukom. Kadra EkoAnimatorów na Uniwersytetach Trzeciego Wieku pomoże nam wdrożyć nasz program, zwiększyć wrażliwość seniorów na ochronę środowiska i uzmysłowi im konieczność  prowadzenia zrównoważonego stylu życia” – mówi Ewelina Skoczeń, wiceprezes Fundacji.

Ogólnopolski program edukacji i kampania promocyjna dla osób starszych „Zielona wiedza dla UTW. Bioróżnorodność to także MY – seniorzy” korzysta z dofinansowania w kwocie 534011, pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Dziękujemy za udział w Konferencji delegatom z Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.
W materiałach EkoAnimatorzy znajdą prezentację pokazane na Konferencji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     

Pozostałe projekty Zielonej Wiedzy