Aktualności

Inspiracje: Seminarium storczyków w Łańcucie

W piątek 29 maja odbyło się seminarium Łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku poświęcone tradycji hodowli storczyków w Łańcucie.

Miejsce seminarium - storczykarnia w Łańcucie.   Storczykarnia to jedno z nielicznych  miejsc , gdzie można obejrzeć bardzo rzadkie okazy tych roślin. Znajduje się na tyłach Zamku – Muzeum w Łańcucie i nie jest to ani największa, ani najstarsza kolekcja w Polsce, a mimo to, cieszy się wielką popularnością . Największą kolekcję storczyków w Polsce posiada ogród botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego - 500 gatunków. Storczykarnię w Łańcucie otwarto w 2008 roku. W części ekspozycyjnej wystawiane są storczyki będące w okresie kwitnienia. Są tam kwiaty naziemne,  storczyki skalne i nadrzewne. Bardzo efektowną ekspozycję storczyków epifitycznych (nadrzewnych) umieszczono wśród konarów drzew.

W innym miejscu kwietniki obsadzono tzw. storczykami botanicznymi – właściwymi dla środowiska naturalnego. Niektóre są tak niepozorne, że trzeba je oglądać przez lupę.W południowej części ekspozycji znajdują się kwiaty pochodzące z przedwojennej kolekcji Potockich.Zgromadzono też  współczesne krzyżówki storczyków, charakteryzujące się okazałymi kwiatami, które podobają się szczególnie paniom. Storczyki są niesłychanie delikatnymi roślinami, niektóre gatunki mają specyficzne wymagania klimatyczne.  

 

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć których autorką jest Elżbieta Nowicka. 

Informacja o seminarium zamieszczona jest na facebooku https://www.facebook.com/groups/pputw/?fref=nf 

Za relację dziękujemy EkoAnimatorce, Pani Janinie Haładyj-Różak 

 

 

                     

Pozostałe projekty Zielonej Wiedzy