Na tydzień przed wycieczką pogoda była piękna, taka prawdziwa „polska złota jesień” ze słoneczkiem i temperaturą w granicach 15 -18 stopni. Na trzy dni przed wycieczką zaczęły się deszcze i temperatura spadła…… Zimno i deszcz wystraszyło kilka osób , bo z liczby 40 uczestników na 9,00 przy Dworcu Autobusowym w Kaliszu stawiło się 30 odpornych na wszystko uśmiechniętych wycieczkowiczów.
W Kaliszu mżył deszczyk i było pochmurno …. Ale im dalej od „domu” tym było pogodniej i cieplej J
Po Arboretum Leśnym im. prof. Stefana Białoboka w Stradomii Dolnej k/ Sycowa oprowadzała nas pani przewodnik , która jako wykwalifikowany przewodnik wycieczek po Arboretum robi to z pasją i z zamiłowaniem.
Trasę wycieczki rozpoczęliśmy przy wejściu głównym na teren Arboretum, które jest zlokalizowane w południowo-zachodniej części Arboretum. Znajduje się tutaj kasa, punkt informacyjny, punkt sprzedaży roślin ozdobnych oraz kawiarenka z jedzeniem i napojami. W kasie zaopatrzyliśmy się w bilety , a niektórzy w odpłatne foldery z planem sytuacyjnym ogrodu .
Po wysłuchaniu krótkiej historii Arboretum , udaliśmy się na początek w stronę „Alpinarium 1997" i „Stawu Gliniak". Przeszliśmy przez pomost, gdzie co bardziej spostrzegawczy widzieli ryby w stawie. Alpinarium powstało w 1997 roku, jako jedno z pierwszych założeń na terenie Arboretum. Naśladuje ono górskie układy roślinności zgodnie z ich naturalnymi warunkami siedliskowymi i składem gatunkowym. Na terenie Alpinarium wytyczone są kamieniste ścieżki, pomosty, jest punkt widokowy oraz o miejsca wypoczynkowe z ławkami.
Z Alpinarium poszliśmy w stronę parku i kolekcji różaneczników „Pod Lasem". Na Ścieżce Dębowej oglądaliśmy okazałą aleję z dębów szypułkowych (Quercus robur), która prowadzi wzdłuż części parkowej w arboretum. Głębiej w zadrzewieniach znajduje się kolekcja różaneczników (Rhododendron sp.). Pod okapem drzew rosną również pojedyncze okazy gatunków chronionych bylin.
Nasze zaciekawienie wzbudziła kwitnąca jesienią franklinia amerykańska którą na zdjęciu.
Ze Ścieżki Dębowej udaliśmy się do kolekcji roślin bylinowych. W kwietniu i maju można tam podziwiać kolekcje tulipanów (Tulipa) ( są tam tulipany : prezydent Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska). W czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu kolejno można podziwiać kolekcję liliowców (Hemerocallis), kolekcję lilii (Lilium) i kolekcję róż (Rosa). W tej części znajduje się również bagno, w którym występuje rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia) i rosiczka pośrednia (Drosera intermedia) – gatunki roślin owadożernych, które w Polsce objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Później taką sadzonkę rosiczki kupiła jedna z koleżanek J Inna kupiła ostatnią sadzonkę kwitnącego jesienią cyklamena bluszczolistnego.
Następnie poszliśmy do głównej „Alei owocowej". Aleja biegnie wzdłuż centralnej ścieżki w Arboretum Leśnym. Tworzą ją gatunki jabłoni kwiecistej (Malus floribunda) oraz jabłoni purpurowej (Malus xpurpurea). Niektórzy z nas pożywili się nieco J jabłuszkami, których było bez liku.
Idąc cały czas ścieżką wzdłuż plantacji nasiennych, minęliśmy zwartą grupę drzew z gatunku dąb czerwony (Quercus rubra).
Idąc dalej dowiadywaliśmy się od Pani przewodnik o kolejno mijanych gatunkach roślin górskich, chronionych, zagrożonych wyginięciem lub rosnących w specyficznych warunkach. Rośliny zgromadzone w tym miejscu zostały dobrane tak, aby atrakcyjnie kwitły przez cały sezon wegetacyjny.