Materiały

Ciekawe materiały od naszych Edukatorów

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami i linkami zaproponowanymi przez naszych Edukatorów Ekologicznych. To wspaniała inspiracja dla Akcji "Społeczny obserwator przyrody!".

 

 

  • Poradnik "Zamień nawłocie na malwy przy płocie" Zaborskiego Parku Krajobrazowego

Inwazyjne gatunki obce to jedno z największych zagrożeń dla rodzimej przyrody, a ich pojawienie się w środowisku jest niemal zawsze związane z działalnością człowieka. Kluczem do walki z gatunkami inwazyjnymi jest ich poznanie i świadomość, że ich obecność w ogrodzie przynosi szkody. Zaborski Park Krajobrazowy zaprasza do przyłączenia się do akcji „Zamień nawłocie na malwy przy płocie”, która ma na celu ograniczenie hodowli i rozprzestrzeniania gatunków inwazyjnych oraz popularyzację ogrodów tradycyjnych przyjaznych przyrodzie.

http://zaborskipark.pl/files/site-zpk/userfiles/pliki/Zamien_nawlocie_na_malwy_przy_plocie.2.pdf

 

W zakładce e-biuletyny są propozycje zajęć z dziećmi. Można je wykorzystać jako przykłady zabaw z wnukami w ogrodzie, wpływających na różnorodność biologiczną w najbliższym otoczeniu (domki dla owadów, martwe drewno, itp.) Można też wykorzystać do własnych zajęć z dziećmi :). Na stronie jest też gra-zabawa w projektowanie ogrodu, którą dzieci uwielbiają.

 

  • Ochrona zagrożonych gatunków
  1. WWF (ochrona zagrożonych gatunków, zmiany klimatyczne) http://www.wwf.pl/co_robimy/gatunki_glowna/

  2. Materiały ze Stacji Morskiej UG i WWF w kontekście ochrony morświna i foki szarej  - Błękitnego Patrolu np. raportowanie obserwacji ssaków bałtyckich.
    http://baltyk.mediatorzy.pl/pl/baltyk/plany-ochrony

  3. Stowarzyszenia dla Natury WILK (ochrona gatunkowa małych i dużych ssaków) http://www.polskiwilk.org.pl/


Centrum od kilku lat organizuje Dzień Bioróżnorodności, co roku pod innym hasłem. W 2014 r. pod hasłem "Przyroda jest w mieście" - tu film promujący akcję https://www.youtube.com/watch?v=5qyKutCJIuo i podsumowujący https://www.youtube.com/watch?v=21j6en6YwMI

 

 

 

Dziękujemy Pani Annie Szopie i Panie Ewelinie Kurach za wskazane źródła wiedzy!

 

                     

Pozostałe projekty Zielonej Wiedzy