Fundacja „Ziemia i Ludzie” zaprasza Uniwersytety Trzeciego Wieku do udziału w projekcie:
dedykowanego seniorom – Słuchaczom UTW
Różnorodność biologiczna jak mało który temat dotyczący otaczającego nas świata może być bardzo interesujący i ważny dla grupy wiekowej, jaką stanowią słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku. I to nie tylko jako pasjonująca możliwość poznawania tajemnic przyrody ale także zagadnienie bardzo praktyczne, jako zbiór informacji i wskazówek dotyczących dbania o własne zdrowie i zdrowie wszystkich członków rodziny, możliwość atrakcyjnego spędzania wolnego czasu i uzupełniania domowego budżetu dzięki darom przyrody. Jednocześnie różnorodność biologiczna niknie w alarmującym tempie a zagrożeniom gatunków i ekosystemów winna jest działalność człowieka.
Dlatego w ramach programu „Zielona Wiedza dla UTW” Fundacja „Ziemia i Ludzie” zaprasza Uniwersytety do udziału w atrakcyjnej akcji edukacyjnej poświęconej zagadnieniom bioróżnorodności z praktycznymi poradami, jak poznawać i korzystać z darów przyrody. Proponujemy Słuchaczom naukę i zabawę w jednym, zaangażowanie seniorów i ich rodzin, wspólne działania dziadków z dziećmi. Udział w projekcie jest bezpłatny dla UTW!
W ramach projektu „Bioróżnorodność to także MY” - etap II odbędą się:
W Konferencji z prelekcjami wystąpią eksperci Uniwersyteckiego Centrum Badań Nad Środowiskiem Przyrodniczymi a warsztaty będą służyły przygotowaniu EkoAnimatorów do przeprowadzenia na ich UTW Akcji „Senior - Społeczny Obserwator Przyrody”. W trakcie Konferencji odbędą się zajęcia na ścieżkach przyrodniczych w Centrum Edukacji Leśnej (CEL) w Celestynowie.
Na Konferencję zapraszamy dwóch przedstawicieli z każdego Uniwersytetu – jego liderów lub zaangażowanych Słuchaczy – którzy staną się EkoAnimatorami naszego projektu na swoich UTW.
Konferencja dla grupy 20 UTW w ramach Etapu II projektu będzie miała miejsce w II połowie września 2015 roku. W trakcie dwudniowej Konferencji zapewniamy zajęcia w CEL, nocleg i wyżywienie oraz transport z Dworca Centralnego w Warszawie do hotelu konferencyjnego i z powrotem.
W przedsięwzięciu pomagają materiały edukacyjne i promocyjne oraz propozycje scenariuszy otrzymane od Organizatora. Licząc na kreatywność EkoAnimatorów i Słuchaczy przewidzieliśmy nagrody dla 3 najciekawszych przedsięwzięć – nagrody wartości 2000, 1500 i 1000 zł dla Uniwersytetu! Zachęcamy do wspólnej zabawy z dziećmi!
EkoAnimatorzy wraz ze Słuchaczami organizują atrakcyjne przedsięwzięcie na rzecz promowania bioróżnorodności w semestrze letnim lub zimowym 2015r. Należeć do nich mogą np.: festyn rodzinny i jarmark własnych wyrobów, konkurs przydomowych ogródków, wyprawy przyrodnicze do ciekawych miejsc itd. W efekcie Słuchacze zaczną dostrzegać wokół dużo ważnych dla siebie obszarów, na które wpływa zachowanie różnorodności biologicznej.
Równolegle do czasu trwania Akcji przeprowadzamy na Uniwersytetach wykład audytoryjny na jeden z poniższych tematów (do wyboru przez UTW)
Dla wykładu Organizator angażuje wykładowcę i pokrywa jego honorarium.
Szczegółowe warunki rekrutacji i uczestnictwa znajdą Państwo w Regulaminie etapu II projektu.
Od Uniwersytetów wymagamy pełnego zaangażowania we wszystkie działania projektu, koordynacji Akcji na swoich UTW oraz sprawozdawczości z jej przebiegu. Ilość miejsc jest ograniczona a im wcześniejsza rejestracja tym większy wybór terminów realizacji „Wykładu o bioróżnorodności”.
Do ściągnięcia:
ZAPROSZENIE I REGULAMIN II ETAPU PROJEKTU