Materiały

Opis Akcji "Społeczny Obserwator Przyrody"

Uniwersytety biorące udział w  projekcie „Bioróżnorodność to także MY” są zobowiązane do przeprowadzenia w trakcie jego trwania autorskiej aktywności w ramach akcji „Społeczny Obserwator Przyrody”. Przez to określenie rozumiemy jednorazowe lub cykliczne wydarzenie zorganizowane przez EkoAnimatorów na własnym UTW, angażujące do wspólnej nauki i zabawy przede wszystkim Słuchaczy ale też dzieci oraz lokalną społeczność.

 

 

 

 

Celem aktywności jest:

 • wzrost świadomości znaczenia różnorodności biologicznej dla Ziemi i ludzkości oraz zagrożeń jakie niesie jej zmniejszanie się,
 • promocja aktywnego i zdrowego stylu życia związanego korzystaniem z dobrodziejstw przyrody.

W rezultacie otrzymamy grupę uważnych obserwatorów przyrody, którzy świadomi są jej bogactwa i konieczności ochrony.

 

Czego oczekujemy od Uniwersytetów?

Każdy Uniwersytet proponuje własną, autorską formułę dla aktywności, dopasowaną do możliwości organizacyjnych oraz potrzeb Słuchaczy. Aktywność powinna mieć wymiar międzypokoleniowy oraz lokalny. Możliwa jest współpraca z partnerami: szkołami, przedszkolami, samorządami, innymi UTW etc. Ważne jest, aby Słuchacze brali czynny udział w Akcji a nie byli tylko biernymi odbiorcami w myśl zasady, że im większy udział odbiorców w procesie edukacji tym lepsze przyswojenie tematu.

Czas na realizację Akcji macie przez cały 2015 rok. Fundacja wspiera akcję materialnie – w postaci książek i zabawek dla dzieci oraz merytorycznie – w postaci konsultacji z naszymi ekspertami.

 

Jakie wydarzenie można zrealizować w ramach Akcji

Możliwości jest mnóstwo. Inspiracji szukać można w naszym podręczniku „Dla słusznego wieku w młodości ducha”, na stronach organizacji ekologicznych, wśród bogatych doświadczeń własnego Uniwersytetu w organizowaniu ciekawych zajęć dla Słuchaczy.   

Mogą to być konkursy i zabawy fotograficzne, plastyczne i literackie dla Słuchaczy i dla dzieciaków! A może wędrówki i rajdy przyrodoznawcze po pobliskich szlakach? Stworzenie mapy cudów natury w okolicy, do której można zaprowadzić wnuki lub zaprzyjaźnione przedszkole? Może kolorowe stoisko na lokalnym festynie? Albo zbiór smakowitych przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie i korzystających z tradycyjnych owoców i warzyw w książce kucharskiej – to bezcenne perełki, które warto zachować! Koniecznie zaproście do udziału dzieci!

Ogranicza nas tylko wyobraźnia i …. uwarunkowania techniczne  

 

Konkurs na najciekawszą Akcję

Nie wątpimy, ze każdy Uniwersytet przygotuje bardzo interesującą i  inspirującą swoich słuchaczy Akcję. Aby rozbudzić żyłkę współzawodnictwa i zachęcić Uniwersytety do wyjątkowej kreatywności  ogłaszamy konkurs na najciekawszą aktywność w ramach Akcji Społeczny Obserwator Przyrody.

Na 3 zwycięskie UTW czekają wysokie nagrody rzeczowe o wartości: 2000 zł za 1 miejsce, 1500 zł za 2 miejsce i 1000 zł za 3 miejsce!

Kryteria oceny: akcje będziemy oceniać na podstawie przysłanych sprawozdań. Oceniamy: powiązanie z tematem projektu, kompleksowość i merytoryczność , zaangażowanie lokalne i międzypokoleniowe, interaktywność uczestników – aby nie byli tylko biernymi słuchaczami, zasięg wśród słuchaczy. Nie oceniamy skali związanej z poniesionymi kosztami – bardzo wiele ciekawych inicjatyw można zrealizować zupełnie bezkosztowo!

 

Wskazówki da EkoAnimatorów

 • Najpierw POMYSŁ! Przeczytajcie naszą książkę, poszperajcie w Internecie i zróbcie burzę mózgu z grupą kolegów i koleżanek z UTW.
 • Przygotowując pomysł zastanówcie się:
  • jaką formę wybrać i jak najlepiej zachęcić do aktywnego udziału uczestników – dorosłych i dzieci?
  • Czy jest to możliwe organizacyjnie? Czy akcja będzie jednorazowa czy cykliczna? Gdzie i kiedy będzie realizowana?
  • Zastanówcie się czy można akcję zrealizować wspólnie z dziećmi a jeśli tak, to czy współpracować z lokalnymi przedszkolami i szkołami czy może z wnukami?
  • Czy możecie mieć partnerów w postaci dyrekcji szkoły lub przedstawicieli samorządu? Udział w takiej akcji buduje prestiż i realizuje także ich cele edukacyjne i obywatelskie.
 • Pamiętajcie o materiałach jakie otrzymasz z Fundacji (książki, zabawki, wobblery, kredki) – możesz je wykorzystać do swojej akcji.
 • Opracujcie promocję akcji – możesz zaprosić do niej na wykładach i zajęciach, wysyłać maile, wywiesić plakaty. Wspomóż się lokalnymi instytucjami i partnerami – może pomoże Ci Urząd Miasta, do udziału w akcji mogą zachęcać nauczyciele.
 • Podzielcie zadania - dwóch ekoanimatorów ma się wspierać i pomagać, możecie zbudować zespół wśród słuchaczy.
 • Pamiętajcie o dokumentowaniu Akcji – zarówno dla naszego konkursu jak i do archiwum swojego UTW
 • Po zrealizowanej akcji przygotujcie sprawozdanie dla Fundacji. Im więcej informacji w nim zamieścisz, tym lepiej będziemy mogli ocenić Waszą Akcję a Jury konkursowe przyznać nagrody!

Pytania o realizację akcji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel.: 502365899

 

Pobierz prezentację konferencyjną o projekcie i Akcji:  

 

Pobierz zasady:    

 

                     

Pozostałe projekty Zielonej Wiedzy