Na zakończenie dwuletniego projektu spotkaliśmy się z przedstawicielami Uniwersytetów biorących udział w projekcie na dwudniowej Konferencji podsumowującej. Zaprosiliśmy EkoAnimatorów i Gości do Nieborowa, do Hotelu Rozdroże usytuowanego tuż obok kompleksu pałacowo-parkowego.
Pięciolatki z artystycznego Przedszkola "Kacperkowy Światek" zaprosiły słuchaczy KUTW. Przygotowały, pod okiem swoich nauczycielek, przedstawienie pt. "Brzydkie Kaczątko".
Przedstawiciele sekcji wolontariackiej Kazimierzowskiego UTW z Bydgoszczy spotkali się w MDK 2 z młodzieżową grupą wolontariuszy zrzeszoną w Fundacji "Dr Clown".
Stęszewski UTW prężnie działa na polu akcji Społeczny Obserwator Przyrody.
W dniu 18 listopada 2015 r., przy pełnej sali, odbyło się pierwsze w tym roku akademickim spotkanie audytoryjne.
Na jesieni odbyło się wyjatkowo dużo wykładów. Gościlismy w październiku w Brwinowie, w listopadzie w Żorach, Bielsku Białej i Nysie.
27.10.2015 r na świetlicy nr 1 z ul. Konopnickiej 4 działającej pod patronatem Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku odbyły się warsztaty "KRATYWNA i ARTYSTYCZNA EKOLOGIA".
Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej w dniu 3 listopada 2015 roku przeprowadziło warsztaty edukacyjne pn. „Formy ochrony przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem Obszaru Natura 2000 Włocławska Dolina Wisły” w ramach projektu „Aktywni 50 + z przyrodą za pan brat” finansowanego przez Fundację ANWIL dla Włocławka.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Trzebnicy działa w nowo wybudowanym Domu Kultury w centrum miasta.
Dnia 3 listopada 2015 o godzinie 11.00, w śremskiej bibliotece, odbył się wykład pt. „Bioróżnorodność to także MY”, który poprowadziła pani mgr Sylwia Piotrowska, absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Sekcja ekologiczno - zdrowotna Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy rozpoczęła swoją działalność w listopadzie.
19.11.2015 odbył się wykład w Szydłowcu pt "Bioróżnorodność różnorodnością warunkującą życie na ziemi".
W listopadzie odbyły się wykłady w ramach naszego projektu w Jaśle, Stęszewie i Sierakowie.
Podczas spotkań Rady uroczyska Moczary wielką wiedzą na temat motyli wykazał sie uczeń naszej edukatorki ekologicznej, Pani Grażyny Jaworskiej - Jan Mróz z V klasy.
Oto temat wykładu z dnia 21.10.2015, wygłoszonego przez dra Szymona Konwerskiego , z Wydziału Biologii UAM w Poznaniu, poleconego nam przez Fundację „ZIEMIA I LUDZIE”‚ jako Edukatora Ekologicznego, który zaproszony został do naszego UTW przez Eko-animatorki – Agnieszkę Stopa i Hannę Gula, które uczestniczyły w szkoleniu Eko-animatorów w Warszawie.
16 pażdziernika słuchacze UTW w Kaliszu udali sie na wycieczkę do ARBORETUM W STRADOMII DOLNEJ K/SYCOWA.
W październiku trzy uczelnie gościly nasze edukatorki z Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.
Kujawsko-Dobrzyński Uniwersytet III Wieku Oddział we Włocławku informuje, że brał udział w konferencji „Bądź przyjacielem naszego miast”, której głównym celem było przekazanie wiedzy o bioróżnorodności terenów bliskich naszemu miastu.
Witam
Posyłam nasze akcje które robiliśmy z dziećmi w szkołach realizując projekt
,, Bioróżnorodność to także MY ’’
Seniorzy KUTW z Bydgoszczy powitali jesień w romantycznych ogrodach Hellerówki.
Wraz z początkiem 2015 roku śremska Biblioteka zyskała nową przestrzeń i nowoczesny wizerunek.
W dniach 17-18 września w Grębiszewie odbyła się Konferencja dla EkoAnimatorów II etapu projektu "Bioróżnorodność to także MY". Gościliśmy 40 seniorów z 20 UTW z całej Polski oraz ponad 60 gości.
Plan Konferencji „Bioróżnorodność to także MY” w dniach 17-18 września
Konferencja odbędzie się w dniach 17-18 września (czwartek - piątek), w hotelu Ekwos w Grębiszewie.
Ośrodek Kultury w Krzemienicy zorganizowal dla dzieci Wakacje z GOKiR-em, pięciodniowy turnus ciekawych zajęć edukacyjnych i zabaw. Pierwszy z dni - poniedziałek 20.07. 2015 poświęcony był ekologii i naturze.
Kujawsko-Dobrzyński Uniwersytet III Wieku Oddział we Włocławku brał udział w eventcie ekologicznym, który odbył się 26 lipca roku prze Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kruszynie.
26 czerwca słuchacze sekcji kologiczno - zdrowotnej Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowali spotkanie w Leroy Merlin na temat ziół i ich znaczenia w życiu człowieka.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jaśle w 2015 roku bierze udział w dwóch projektach Fundacji Ziemia i Ludzie: "Rok dla klimatu dla seniorów" oraz "Bioróżnorodność to także MY".
Sprawozdanie z cyklicznych spotkań z uczniami Szkoły Podstawowej nr.3 w Żywcu, grupy przedszkolnej Przedszkola nr.8 w Żywcu i z dziećmi z kl. I-VI ze świetlicy przy parafi p.w.Chrystusa Króla w Żywcu-Sporyszu.
W piątek 29 maja odbyło się seminarium Łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku poświęcone tradycji hodowli storczyków w Łańcucie.
20 kwietnia obył się wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Opatowie. Na wykładzie obecne były dzieci w wieku 12 lat.
W dniu 23 kwietnia 2015 r. w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie odbył się wykład "Co pozostawimy naszym wnukom? Na ratunek bioróżnorodności" dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Tegoroczne hasło Dnia „Różnorodność biologiczna dla zrównoważonego rozwoju” podkreśla znaczenie ochrony bogactwa różnorodności biologicznej świata dla osiągnięcia celów agendy rozwojowej po 2015 roku, w której cele zrównoważonego rozwoju zajmują priorytetowe miejsce.
Miło nam poinformować, że mamy możliwość rozszerzenia projektu "Bioróżnorodność to także MY" o kolejne Uniwersytety Trzeciego Wieku. Dołączą one do 30 UTW, które już korzystają z działań projektu i aktywnie promują wśród słuchaczy, ich rodzin oraz dzieci i młodzieży ideę ochrony różnorodności biologicznej dzięki nauce i zabawie.
30 marca odbył się wykład w Białej Podlaskiej pt "Bioróżnorodność biologiczną różnorodnością otaczającego nas świata ".
W drugiej połowie marca kolejne wykłady o różnorodności biologicznej gościły 16.03 na UTW w Lesznie, 23.03 na Praskim UTW w Warszawie i 24.03 na Zawierciańskim UTW.
Dr Szymon Konwerski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przeprowadził na UTW w Legnicy wykład o wyjątkowych stworzeniach pt." Co żyje w domu" dnia 10 marca 2015r. w ramach projektu „Bioróżnorodność to także my”.
5 marca w Puławach miał miejsce wykład Pani Joanny Sołodzińskiej "Bioróżnorodność biologiczną różnorodnością otaczającego nas świata ".
Kolejne dwa oddziały KDUTW gościły naszych ekoAnimatorów - we Włocławku i w Radziejowie Kujawskim.
Na początku marca na UTW w Chodzieży wykład o bioróżnorodności "Bioróżnorodność... Czego oko nie widzi, tego sercu nie żal?" poprowadziła Pani Ewelina Kurach.
Klub Gaja pragnie serdecznie zaprosić szkoły, firmy, organizacje, instytucje oraz osoby prywatne do udziału w akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, prowadzonej w ramach programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa.
Wykłady w styczniu miały miejsce na UTW w Rewalu oraz w Iławie. W lutym gościło nas Wielgie (oddział Kujawsko-Dobrzyńskiego UTW) , Bytomski UTW i Akademia Trzeciego Wieku przy MOK w Olsztynie.
"Las story to niezwykły projekt filmowy Lasów Państwowych, który polecamy Słuchaczom UTW.
Spotkanie odbyło się w dniu 22 stycznia 2015r. Słuchacze jak zwykle nie zawiedli, bo przybyło 58 osób (sala „pękała w szwach”). Jeszcze przed wejściem każdy z obecnych otrzymał w prezencie publikację pt: „Bioróżnorodność to także MY” oraz grę- bierki (do pogrania z wnukami rzecz jasna).
Dzień 28 października 2014r, poranek chłodny, ale z perspektywą na słoneczny dzień.
Na miejscu zbiórki pojawia się 38 uczestników wyprawy do Rezerwatu, który jest „oczkiem w głowie” naszego przewodnika-pana dr Pawła Owsiannego (nazywa on to miejsce „perełeczką przyrodniczą”). Towarzyszy nam także absolwent UAM w Pile, z prawdziwym dronem, który krążąc w pobliżu filmuje przebieg wycieczki.
Fila w Puławach Lubelskiego UTW podzieliła się z nami informacjami o dotychczasowych i planowanych aktywnościach dla słuchaczy - brzmią bardzo ciekawie!
Zakończyliśmy rekrutację i szkolenie dla edukatorów ekologicznych - przyszłych wykładowców w projekcie "Rok dla klimatu". Zapraszamy UTW do kontaktu z Fundacją i ustalenia możliwych terminów dla realizacji wykładu o klimacie w 2015 roku.
Pojawił się nowy artykuł ze źródłami wiedzy na temat bioróżnorodności oraz inspiracjami dla akcji "Społeczny obserwator przyrody" zaproponowanymi przez naszych edukatorów. Zapraszamy EkoAnimatorów do zakładki z dedykowanymi dla nich materiałami!
W dniu 13 listopada odbył się warsztat dla edukatorów ekologicznych poświęcony tematowi różnorodności biologicznej i jego edukacji na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem Kujawsko-Dobrzyńskiego UTW o Konferencji "Bioróżnorodność to także MY"
Zapraszamy delegatów na EkoAnimatorów na Konferencję w dniach 18-19.09. Program Konferencji i szczegóły dojazdu znajdują się w materiałach dla EkoAnimatorów.
Bardzo dziękujemy wszystkim UTW za zgłoszenia, przykro nam, że nie możemy przyjąć do projektu wszystkich chętnych. UTW, które wezmą udział w projekcie to:
Miło nam poinformować że dzięki uzyskania dofinasowania z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) możemy zaprosić UTW do kolejnego etapu projektu Bioróżnorodność to także MY.
W ramach nowego etapu zrealizujemy
W najnowszym numerze "Żyjmy Dłużej" ukazał się artykuł o bioróżnorodności inspirowany naszym projektem.
W najnowszej Panoramie Uniwersytetu Trzeciego Wieku SGH ukazał się obszerny artykuł o bioróżnorodności i naszym projekcie.
Baza linków wzbogaciła się o nowe strony – zapraszamy!
Otrzymaliśmy ponad 110 zgłoszeń od Uniwersytetów, które chciałyby otrzymać Wydawnictwo "Bioróżnorodność to także MY". Dziękujemy za tak duże zainteresowanie!
Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z nasza książką o Bioróżnorodności w wersji elektronicznej.
Zapraszamy do czytania na ekranie komputera oraz na e-czytnikach. Książka dostępna w formatach EPUB i MOBI
Od dziś Uniwerstytety mogą zgłaszać się po nasze Wydawnictwo. Rozdajemy je bezpłatnie i pokrywamy takze koszty wysyłki! Wystarczy zgłosić się do naszej Fundacji na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wskazać liczbę książek z płytą DVD, jaką Uniwersytet chciałby przekazać Słuchaczom (wielokrotność liczby 50) oraz adres dostawy.
Uwaga Minimalna ilość zamawianych książek – 50 szt. (wielkość paczki). Zachęcamy do szybkiego kontaktu – liczy się kolejność zgłoszeń.
Witamy na nowej stronie internetowej projektu Fundacji Ziemia i Ludzie pt. Bioróżnorodność to także MY
Zapraszamy wszystkie Uniwersytety Trzeciego Wieku z całego kraju do wzięcia udziału!